Na simpoziju o čakalnih dobah, ki sta ga organizirala SMA in SZD, strokovnjaki spregovorili o nujnih ukrepih za zmanjševanje čakalnih dob
V četrtek 30. maja je potekal simpozij o čakalnih dobah v zdravstvu, ki sta ga organizirala Slovenska medicinska akademija in Slovensko zdravniško društvo. Minister za zdravje Aleš Šabeder je v uvodnem nagovoru poudaril: “Pripravili smo sredstva za skrajševanje čakalnih dob, vendar bi bila njihova poraba v času, ko nimamo točnih podatkov, skrajno neodgovorna. Zaradi nezanesljivih podatkov tudi ni možna primerjava s preteklimi obdobji. Očitno imamo zmešnjavo, ki jo bomo morali v zelo kratkem času urediti,” in napovedal izvedbo revizije, ki naj bi tudi pokazala, kdo je za to odgovoren.
Predsednik Slovenskega zdravniškega društva Radko Komadina je v nagovoru udeležencem današnjega posveta ocenil, da zgolj povečanje dotoka denarja v zdravstvo ne bo rešilo problema čakalnih dob. Po njegovem mnenju so nujne korenite sistemske spremembe, ki bodo temeljile na posodobljeni zakonodaji. “Horuk akcije“, kot smo jim bili priča v preteklosti, niso pot do rešitve, je opozoril tudi Sušelj.
Predsednik Slovenske medicinske akademije Pavel Poredoš je v nagovoru dejal, da so čakalne dobe na nekaterih področjih nujno zlo, s katerim se spopadajo tudi tuji zdravstveni sistemi, kar pa po njegovih besedah ni opravičilo za nedopustno dolge čakalne dobe: “Čakalna doba sme biti tako dolga, da se bolniku med čakanjem zdravstveno stanje poslabša.”
Poredoš je izrazil prepričanje, da bi bilo slovensko zdravstvo z boljšo organizacijo in dodatnimi finančnimi viri sposobno odpraviti predolge čakalne dobe. Posebej ozko grlo pri reševanju tega problema pa vidi v pomanjkanju kadra. Po njegovih besedah bi zato veljalo pomisliti tudi na “sveže upokojence” med zdravniki, ki jim zakonodaja onemogoča, da bi kljub svojemu znanju in izkušnjam nadaljevali delo.
Vir: RTV Slovenija